Hogy mi az élet értelme?
Hogyan tudunk továbblépni miután szívünk egy része megsemmisül?
Mi az, ami évek után is megmutatja az utat az egykori otthonunk felé?
Hogyan találhatjuk meg a gyermekkor határtalan, s őszinte örömét?
És, hogy bele lehet-e szólni lélek és szív kapcsolatába…?
A válaszokat Szabó József könyvében kell keresnünk.
Akik ismerik az írót, tudják, hogy ezen kiadvány már a harmadik a sorban, és az olvasóközönség e könyv esetében is meglehetősen széleskörű. Az író éppúgy szól a csintalan gyermekekhez, mint azokhoz a felnőttekhez, akik hajlamosak az élet szépségeit el- elfelejteni, vagy épp’ azokhoz az idősekhez, akik a varázserdő szépségeit már csak a könyv puha papírjainak lapozgatása közben élhetik át.
Mintha az író igyekezne minél több diákot, barátot, ismerőst és ismeretlent maga köré gyűjteni, hogy aztán a népes olvasóközönséggel együtt indulhasson el abba a varázslatos világba, amelyet erdőnek hívunk, és amit csak akkor láthatunk, amikor kitárt szívvel átadjuk magunkat a természetnek…
Az írót követve megismerhetjük Vöröst, a rókát. Az idő múlása sok sebet ejt a rozsdaszőrűn, bárhol is jár, sosincs biztonságban az élete, hiszen „az ember ordító botjával messzire köpi a halált”. Szép bundáját gyakorta sebzik meg, akárcsak szívét. Ám az erdő gyógyító varázsereje, a bölcs bagoly tanácsai, Szél Úr és a Nagy Fehérség mind a megmentésére sietnek, és segítenek neki abban, hogy amikor kitárja szemét, ne csak nézze, de lássa is meg a fák, bokrok, levelek közt meghúzódó természet lenyűgöző csodáit. Így akad meg szeme Hajnalon, akinek fénye megvilágítja a helyes utat Vörös számára…